Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wewnętrzna procedura zgłoszeń –  im wcześniej, tym lepiej?

26 września 2024 | Kadry i Płace | Anna Hlebicka-Józefowicz

Wokół terminu wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych pojawiły się kontrowersje. Z czego one wynikają? Jakie wymogi stawia ustawa? Która z możliwych interpretacji jest najbezpieczniejsza?

Termin wejścia w życie ustawy o ochronie sygnalistów od początku budził wątpliwości. Ustawa przewiduje bowiem dwa różne okresy vacatio legis – krótszy 3-miesięczny i dłuższy 6-miesięczny. Pierwszy upłynął 25 września 2024 r. i dotyczył większości przepisów ustawy, w tym obowiązku wdrożenia wewnętrznych systemów zgłaszania naruszeń prawa. Drugi upływa 25 grudnia 2024 r. i dotyczy zgłoszeń zewnętrznych, czyli zgłoszeń kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich lub innych właściwych organów władzy publicznej.

Ostatnio w dyskusji dotyczącej ustawy pojawiła się nowa data – 1 stycznia 2025 r. Na ten dzień – jako termin wdrożenia wewnętrznych procedur zgłoszeń – wskazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stanowisko to może jednak budzić wątpliwości.

Konsekwencje zróżnicowania terminów

Zróżnicowanie terminu wejścia w życie przepisów ustawy ma poważne konsekwencje praktyczne. Po pierwsze, ustawa zakłada, że kanały zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych mają działać równolegle. Polski ustawodawca nie zobowiązał sygnalistów do korzystania w pierwszej kolejności z wewnętrznych kanałów zgłoszeń. Sygnalista powinien móc wybrać, czy chce zgłosić naruszenie wewnątrz, czy na zewnątrz organizacji (może też dokonać zgłoszenia obydwoma kanałami jednocześnie). Problem w tym, że przez pierwsze trzy miesiące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12986

Wydanie: 12986

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament